19.1 C
Bistrița
joi, septembrie 4, 2025

ROCK BATTLE at the Gate of Transylvania, reprogramat pentru 15-17 august: Inedită competiție rock, la Bistrița, cu premii substanțiale, ateliere de creație, concerte

Inedită competiție rock – dar și recitalurile unor trupe legendare, expoziții și atelierele de artă, artă de inspirație gotică, ateliere de creație pentru copii și un concurs Metal Queen – vor avea loc la Bistrița, între 15 și 17 august 2025.

Programat inițial pentru finalul lunii mai, ROCK BATTLE AT THE GATE OF TRANSYLVANIA a fost reprogramat pentru mijlocul lui august. 

Sub egida WTF Rock Festival, cu sprijinul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud și a Primăriei Bistrița, în centrul Bistriței se va desfășura cel mai intens battle band al anului.

Intrarea este liberă, iar iubitorii de rock din oraș vor avea ocazia să asiste la recitalurile celor 18 trupe de tineri – majoritatea din Bistrița.

Trupele rock au fost selectate în urma unei preselecții riguroase. Acestea se vor confrunta într-un concurs incendiar, jurizat de personalități din industria muzicală și a organizării de evenimente.

Pe lângă competiția rock, evenimentul te așteaptă cu un workshop de tobe/percuție cu Ovidiu Lipan Țăndărică, Mihail Petruț & TBA. Vom avea parte și de un workshop de chitară electrică cu Florin Ștefan, Bogdan Dănilă & TBA.

Din program nu lipsesc nici expozițiile și atelierele de artă, artă de inspirație gotică, ateliere de creație pentru copii – dar și un concurs Metal Queen.

Atmosfera va fi completată de street food & zone de relaxare

Vă așteptăm la un eveniment cu cea mai mare producție scenă/lumini/sunet din istoria Pietonalului Liviu Rebreanu, realizată de Arena Events!”, au transmis organizatorii.

Tot la Rock Battle at the Gate of Transylvania, avem parte de show-uri explozive susținute de invitați speciali:

  • Transylmania, 7 Pași,
  • Doomsday Astronaut, Hara,
  • Cargo
  • Evergrey

Tinerii care se confruntă în inedita competiție se pot alege cu premii în valoare de 2000 euro (Premiul I), 800 de euro (Premiul II), 300 euro (Premiul III) și 200 euro – Premiul de popularitate: 200 euro.

Câștigătorii premiilor I, II și III vor primi un slot open act la WTF Rock Festival (Vama Veche).

Alte premii, la Rock Battle at the Gate of Transylvania:

  • Cel mai bun vocalist – 200 euro
  • Cel mai bun chitarist – 200 euro
  • Cel mai bun basist – 200 euro
  • Cel mai bun toboșar – 200 euro
  • Premiu pentru cel mai bun text/mesaj – 200 euro

Mai multe detalii despre eveniment, dar și noutățile din program pot fi accesate pe pagina evenimentului – AICI.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos:

Caravana Škoda revine la Bistrița: Două zile de test drive, surprize și distracție pentru toată familia

Caravana Škoda vine din nou la Bistrița! În 27 și 28 septembrie 2025, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) va deveni punctul de întâlnire pentru pasionații de mașini și tineri, dar și pentru familiile care caută o mașină încăpătoare și o experiență distractivă de weekend.

N-ați ajuns vara aceasta în Grecia? Panoramic Colibița vă pregătește o seară grecească cu Nicholas Sotiriss și bunătăți grecești

Dacă nu ați ajuns în Grecia vara asta, sau ați ajuns dar deja-i duceți dorul, atunci...