27.2 C
Bistrița
duminică, iulie 26, 2026

Bunicul agresor pus sub control judiciar. DE la ce a pornit totul:

Un incident mai puțin obișnuit a avut loc ieri la Căminul de bătrâni din municipiu. Un bunic a fost înjunghiat de un altul, cu doi ani mai tânăr. Victima a ajuns la Cluj. DE la ce a pornit totul:

Ieri după-masă, în jurul orei 15:00, un apel la 112 solicita intervenția unui echipaj medical la Căminul de Bătrâni de pe Mihail Kogălniceanu.

Au intervenit și polițiștii, după ce s-a stabilit că pacientul, un bărbat de 73 de ani, a fost înjunghiat. Acesta a ajuns la spital, iar agresorul, un bărbat de 71 de ani, a fost dus la audieri.

Mai multe despre incident, cât și diagnosticul și decizia ca victima să fie transferată la un centru de specialitate, puteți reciti AICI:

ȘOC și GROAZĂ la Căminul de bătrâni: Un bunic a înjunghiat un alt bunic

Fiind încadrată ca și tentativă la infracțiunea de omor, cazul a fost declinat de la IPJ BN la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bistrița.

„Bărbatul de 71 de ani a fost audiat și s-a impus măsura controlului judiciar, fără reținere pentru 24 de ore. Totul a pornit de la faptul că agresorul ar fi cumpărat o telecomandă și i-a cerut victimei să îi dea 5 lei. De aici s-a ajuns la ceartă și apoi la tentativa de omor. Persoana vătămată va ajunge înapoi în Centrul de Bătrâni în care era cazat, dar agresorul a fost mutat deja într-un alt centru de pe raza județului. Se așteaptă rezultatele expertizei medico-legale, în momentul de față fapta fiind încadrată la tentativă la infracțiunea de omor”, a declarat, pentru Bistrițeanul.ro, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița Năsăud, Adrian Briciu.

Nici agresorul, nici victima, nu mai au antecedente penale.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Schimbi bani luna aceasta? BSG Amanet & Exchange te premiază cu 1.000 de euro cash!

BSG Amanet & Exchange lansează cea de-a doua ediție a campaniei dedicată clienților care efectuează operațiuni...

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: