13.4 C
Bistrița
marți, iulie 1, 2025

Cod galben și portocaliu de avalanșe, în Munții Rodnei!

Precipitațiile din ultimele zile au crescut riscul de producere de avalanșe. În Munții Rodnei există două coduri – galben și portocaliu –  de avertizare în acest sens.

În ultimele zile, precipitațiile au fost mixte: ninsori și ploi. În munți, oscilația de precipitații și temperaturile joase au crescut riscul de producere al avalanșelor.

În acest sens, autoritățile au emis coduri de avertizare pentru mai multe zone din țară unde turiștii sunt sfătuiți să nu se avânte.

Printre zonele cu risc se află și Munții Rodnei. Având peste 1.800 de metri altitudine, gradul de producere al avalanșelor este ridicat (grad 3).

Întrre 1.500 – 1.800 de metri altitudine, riscul de producere al avalanșelor este de gradul 2.

Codul de avertizare emis încă din ziua de Crăciun este valabil până în această seară la ora 20.00, cu posibilitate de extindere.

Salvamontiștii recomandă turiștilor să se intereseze de starea vremii și a stratului de zăpadă din zonele pe care vor să le viziteze. De asemenea, să fie echipați corespunzător și neapărat să mai anunțe o persoană ”de acasă” locația și ruta pe care merg în munți.

Mai jos, un ghid complet în cazul în care sunteți surprinși de avalanșă:

https://vacantalamunte.stirileprotv.ro/tips-tricks/ghid-de-supravietuire-in-caz-de-avalansa.html

Pe cei de la Serviciul Județean de Salvamont Bistrița-Năsăud îi găsiți la numărul de telefon 0726.686.789 .

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...

TAPAS LEMON s-a mutat pe Pietonal! Are și mai multe specialități din bucătăria spaniolă

Tapas Lemon – locul cu delicii din bucătăria spaniolă deschis de Carolina la Bistrița – s-a mutat în centru, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, ca să fie mai aproape de toți cei care adoră mâncarea spaniolă. Acum au la dispoziție un meniu și mai bogat, evident, tot de inspirație spaniolă!