27.3 C
Bistrița
marți, mai 26, 2026

Dr. Răzvan Couți, Dr. Radu Elisei și Dr. Ecaterina Marica – medicii bistrițeni nominalizați la Gala Medic pentru România

Trei medici care profesează în Bistrița-Năsăud au fost nominalizați la  Gala Medic pentru România, organizată de Colegiul Medicilor din România. Este vorba despre urologul Răzvan Couți, care coordonează și programul de chirurgie robotică a Spitalului Clinic Județean de Urgență, chirurgul Radu Elisei și medicul de familie Ecaterina Marica.

Ieri a avut loc Gala Medic pentru România, organizată de Colegiul Medicilor din România, eveniment de referință în lumea medicală, care a reunit elitele lumii medicale românești.

Evenimentul s-a bucurat de prezența președintelui Nicușor Dan, care a transmis că doctorii trebuie să fie apreciați pentru efortul lor și să lupte activ împotriva dezinformării care afectează sănătatea publică și încrederea în profesia medicală.

Printre medicii nominalizați la evenimentul de ieri s-au numărat și trei medici care profesează în Bistrița-Năsăud.

Este vorba despre medicul urolog Răzvan Couți, care coordonează și programul de chirurgie robotică al Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița. Acesta a fost nominalizat la premiul Carol Davila pentru profesionalism.

Chirurgul Radu Elisei a fost nominalizat la premiul Emil Palade pentru Inovație și Cercetare. Medicul de familie Ecaterina Marica a fost nominalizată la premiul Vasile Voiculescu pentru activități artistice.

„Gala medic pentru România, România Medicală conteză” este dedicată profesiei medicale și aduce un omagiu contribuției activitățiilor medicilor în spirijul sănătății. Felicit colegii mei pentru nominalizările la premiile CMR”, a notat Ioana Marchiș, președintele Colegiului Medicilor Bistrița-Năsăud.

Foto: Ioana Marchiș

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Policlinica MED TOTAL: De la screening dermatologic la intervenții estetice și reconstructive

Dermatita sau acneea vă dau bătăi de cap sau doriți să spuneți adio ridurilor de expresie,...

Se fac angajări la Eurocompozite, Physio Total, GB Instaplan: Se caută operatori, fizioterapeut, electricieni

NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Eurocompozite caută operatori, iar GB Instaplan are nevoie de electricieni și instalatori. Clinica SANOVIL angajează asistent medical și fiziokinetoterapeut. Oferta completă, mai jos:  

Rigoare medicală și tehnologie de top: Redefinește-ți silueta și scapă de celulită la Clinica ALTEO Bistrița!

Vara se apropie cu pași repezi și înainte de toate, e musai să vă simțiți bine...