16.8 C
Bistrița
marți, iulie 1, 2025

FOTO: O fermă de miei, cuprinsă de flăcări! Peste 100 de animale au murit!

Un incendiu puternic a izbucnit azi în localitatea Livezile. Dacă nu au fost afectate vieți omenești, din nefericire, peste 100 de miei au murit.

Puțin înainte de ora 16:00, un incendiu se anunța în localitatea Livezile, strada Cruci. Inițial a fost direcționat un echipaj cu Apă și Spumă din cadrul ISU BN și SVSU Livezile.

Incendiul s-a extins la o hală cu structură metalică pe o suprafață de aproximativ 150 mp. În hală se aflau miei, au fost evacuați, dar nu în totalitate. Au fost suplimentate forțele cu încă patru ASAS, autoplatforma și EPA”, au anunțat pompierii la scurt timp după ce au ajuns la locul intervenției.

După o oră de luptă cu flăcările, incendiul a fost lichidat. Nu au fost implicate vieți omenești, dar peste 100 de miei au murit.

„Incendiul este lichidat, au fost salvate aproximativ 120 de oi și din păcate au murit din cauza intoxicării cu fum aproximativ 113 oi. Construcția nu a fost afectată datorită faptului ca era construită pe structură metalică, au ars în interior plante furajere și scânduri,” au anunțat reprezentanții ISU BN.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...

TAPAS LEMON s-a mutat pe Pietonal! Are și mai multe specialități din bucătăria spaniolă

Tapas Lemon – locul cu delicii din bucătăria spaniolă deschis de Carolina la Bistrița – s-a mutat în centru, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, ca să fie mai aproape de toți cei care adoră mâncarea spaniolă. Acum au la dispoziție un meniu și mai bogat, evident, tot de inspirație spaniolă!