23.6 C
Bistrița
duminică, iulie 27, 2025

FOTO/VIDEO: Primul pacient preluat cu elicopterul SMURD de pe Heliportul Bistrița!

Zi istorică ieri, când pe Heliportul de pe Spitalul Județean de Urgență Bistrița a aterizat primul elicopter SMURD. Acesta a preluat un pacient care avea nevoie de o intervenție chirurgicală de urgență.

În 17 august 2021, după ani de vise, lucrări și hârțogării, heliportul de pe Spitalul Județean de Urgență Bistrița a primit acreditare.

Ieri, 19 august 2021, în jurul orei 16.40, primul elicopter SMURD a aterizat pe platforma spitalului pentru a prelua un pacient.

E vorba de o femeie de 75 de ani, din Bistrița. Aceasta avea o patologie vasculară, un anevrism. Iar intervențiile de acest gen se fac doar la câteva centre specializate din țară. Pentru patologia pacientei s-a impus transferul ei la o clinică din Târgu Mureș, Clujul neavând centru endovascular”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, purtătorul de cuvânt al SJUB, Florin Lazăr.

Pacienta s-a prezentat la UPU Bistrița, dar nu a mai ajuns pe vreo secție, ea fiind direct transferată la Mureș.

Prima viață salvată la înălțime, în prima misiune de pe heliportul Spitalului Județean de Urgență Bistrița. Imaginile sunt dincolo de cuvinte! Felicitări, cadrelor medicale și echipei heliportului nostru. Mă bucur nespus de mult că am reușit să dăm viață acestei investiții și prin ea să salvăm vieți”, a transmis și președintele CJ BN, Radu Moldovan.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

DE NERATAT: Descoperă secretele pizzei perfecte de la maestrul Chef Toderaș Mircea, într-un show culinar marca Colina Restaurant & Events din Unirea!

Vrei să înveți să pregătești cea mai bună pizza din viața ta, cu care să-i răsfeți...

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan: Super reducere la schimbul complet al plăcuțelor de frână, pentru modelele Škoda fabricate între anii 2018 și 2020.

BISTRIȚA, zona Subcetate: Apartamente la 82.000 Euro inclusiv TVA, în Ansamblul Rezidențial Valea Românească

Primul bloc din Ansamblul Rezidențial Valea Românească, din zona Subcetate, lângă magazinul Penny, este gata! Cele...