11.2 C
Bistrița
joi, martie 26, 2026

Horea Petruț, primar în Mărișelu: Este o problemă sensibilă. Dar toți copiii și profesorii vor primi tablete

Invitat la emisiunea Direct în Problemă moderată de Iulia Stupinean la Bistrițeanul Live, Horea Petruț, primarul din Mărișelu a vorbit și despre digitalizarea comunei. Mai ales în contextul celor trei scenarii propuse de președintele Klaus Iohannis pentru începerea școlii.

Horea Petruț a explicat că a avut deja întâlniri cu firma care distribuie tabletele și asigură platforma și internetul necesare funcționării. „În ședința de Consiliu Local pe care o vom avea la sfârșitul lunii vom discuta foarte serios și problema achiziționării tabletelor”, a subliniat Horea Petruț.

Primarul din Mărișelu a mai explicat că a solicitat mai multe oferte și a discutat inclusiv cu directorul școlii.

Avem deja o ofertă în Primărie. Am analizat-o, am studiat-o. Dă bine pentru copii. Voi fi foarte implicat în această problemă. Chiar dacă achiziția acestor tablete nu va fi probabil realizată chiar la începutul anului școlar. Prefer să iau ceva de calitate, decât să iau ceva care să nu fie benefic pentru copii…”, a mai spus Horea Petruț.

Primarul Horea Petruț a mai precizat că directorul școlii a solicitat tablete și pentru toți copiii – de la cei care merg la grădiniță, până la elevii clasei a VIII-a.

S-au solicitat tablete inclusiv pentru profesorii care nu au așa ceva. „Avem calculatoare în școală, Dar sunt 20 și ceva de dascăli, care nu s-or bate pe 2, 3 calculatoare. Așa că ne-am gândit să le oferim condiții și servicii de calitate. Este o problemă sensibilă… Nu știm exact ce se va întâmpla din 14 septembrie…”, a mai mărturisit primarul Horea Petruț.

Alte probleme ale administrației din Mărișelu puteți descoperi urmărind întreaga emisiune, mai jos:

https://www.facebook.com/bistriteanul.ro/videos/324795538927264/

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Comunicat de presă: „Reabilitare și modernizare Grădinița cu program prelungit Trenulețul Veseliei”

Primăria Bistrița anunță semnarea contractului de finanțare nr. 477/19.03.2026 pentru proiectul „Reabilitare și modernizare Grădinița cu program prelungit Trenulețul Veseliei, strada Rodnei nr.3, municipiul Bistrița”.

Florinuț Clean din Salva – excelență în curățenie, de la interior la exterior, în tot județul!

Într-o lume în care timpul a devenit una dintre cele mai prețioase resurse, echipa Florinuț Clean...

TRANSMIXT Bistrița angajează șoferi / șoferițe de autobuz. NOI locuri de muncă, la BistriVet, Crama Jelna, Tinu House Art

TRANSMIXT Bistrița angajează șoferi sau șoferițe de autobuz / microbuz cu atestat profesional de persoane (categoria D). Locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building, CAR Bistrița Credit Plan sau Tinu House Art. Oferta completă, mai jos: