20.4 C
Bistrița
luni, mai 11, 2026

Percheziții la proxeneți din Bistrița-Năsăud, Cluj și Mureș. Femeie sedusă prin metoda „loverboy” și exploatată în Germania

O tânără a fost exploatată timp de 4 ani în Germania. Aceasta a fost racolată în 2020, prin metoda „loverboy”. Cei care au exploatat-o sunt cercetați pentru trafic de persoane în formă continuată și proxenetism.

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism au efectuat astăzi 7 percheziții domiciliare pe raza județelor Bistrița-Năsăud, Mureș și Cluj, la persoane bănuite de trafic de persoane în formă continuată și proxenetism.

„Din cercetările efectuate a rezultat că, în cursul anului 2020, un suspect a recrutat o persoană vătămată simulând o relație de iubire, iar până în cursul lunii martie 2024, la diferite intervale de timp și în baza aceleiași rezoluții infracționale, profitând de starea de vădită vulnerabilitate în care se afla victima, a transportat-o și adăpostit-o în diferite locații de pe teritoriul Germaniei obligând-o la practicarea prostituției. Sumele de bani obținute din activitatea infracțională au fost însușite de suspect”, informează DIICOT.

În perioada 2022-2024, un alt bărbat a obținut diferite sume de bani rezultate din exploatarea sexuală a aceleiași femei. Acesta ar fi asigurat transportul și transferul sumelor de bani obținute de către victimă prin practicarea prostituției.

Foto: Arhivă

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...

Eurocompozite angajează Operatori: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița la Crama Veche, Patiseria Sweet Iris, Amicii Building

Eurocompozite angajează Operatori, Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. La Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman. Patiseria SWEET  IRIS angajează cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana are nevoie de un ajutor de bucătar priceput. Oferta completă, mai jos:

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...