7.1 C
Bistrița
vineri, aprilie 19, 2024

Primul meci din Cupa EHF: Frumos meci al fetelor noastre, finalizat cu egalitate

Handbalistele noastre au întâlnit azi echipa Poloniei, în primul meci din cadrul Cupei EHF. Fetele au jucat cât se poate de bine. La finalul primei reprize, bistrițencele conduceau cu 12 – 10. Rezultatul final a fost de 22 – 22, fetele noastre ratând ultima aruncare la poartă.

Zi plină de emoții astăzi, pentru iubitorii de handbal. A avut loc primul meci din Cupa EHF.

CS Gloria 2018 a întâlnit echipa Poloniei, MKS Lublin, iar meciul a fost disputat la ora 18.00, ora României. Fetele noastre au purtat echipamente alb – portocaliu, iar polonezele, verde- negru.

Partida a fost arbitrată de Ruslan Loshak și Artem Shajbakov.

La finalul primei reprize, fetele noastre conduceau cu două puncte, scorul fiind de 12 – 10.

În a doua repriză, polonezele au condus o bună parte a timpului. În minutul 53, bistrițencele reiau conducerea, scorul indicând 20 – 19 pentru fetele noastre, fiind egalate apoi la minutul 55. Polonia marchează din nou la minutul 56, fiind egalate imediat de Gloria Bistrița.

Handbalistele noastre au reușit să facă un joc frumos, iar scorul final a fost 22 – 22, după ce bistrițencele ratează ultima aruncare spre poartă. Exact când să arunce mingea, s-a auzit fluierul de final de joc.

Echipa feminină de handbal a Bistriței a ajuns să joacă în Cupa EHF după ce Corona Brașov a fost eliminată. Mai multe despre acest subiect puteți reciti aici:

Corona Brașov, exclusă din cupa EHF! „Soarta” Gloriei încă nu se cunoaște

Gloria Bistrița, acuzată că ar fi orchestrat scandalul de dopaj de la Corona Brașov, pentru a-i lua locul în grupele cupei EHF

DECIZIE FINALĂ: CS Gloria 2018 intră în locul Coronei Brașov în Cupa EHF

Radu Moldovan: Mă bucur că s-a făcut dreptate! E un moment istoric pentru județ!