25.5 C
Bistrița
marți, iulie 1, 2025

RAAL, deschizător de drumuri – oferă servicii medicale angajaților cu propria clinică

RAAL se numără printre primele companii din țară care preferă să nu mai externalizeze serviciile de sănătate oferite angajaților. Producătorul și-a făcut propria clinică medicală pentru angajații săi – RAAL Medical.

Potrivit ZiaruluiFinanciar.ro, compania RAAL are în prezent două cabinete medicale în Prundu Bârgăului și Bistrița, pentru cei peste 2.000 de angajați ai săi.

Nevoia de servicii medicale a angajaților săi a determinat RAAL să deschidă o clinică medicală. Aceasta va purta același nume și va oferi servicii de medicină internă, cardiologie, urologie, gastroenterologie, dar și ecografii sau medicina muncii.

Această variantă este nouă în mediul privat, care prefera până acum să externalizeze serviciile medicale și să apeleze la clinici medicale cunoscute.

„Compania are legătură cu fabrica din Bistrița, ei sunt majoritari în acțiuni. Proiectul a început printr-o necesitate a angajaților, așa i-am cunoscut. Am văzut că vin foarte mulți pacienți din zona respectivă și zona era deficitară pe anumite servicii medicale complexe. De acolo a venit ideea, care a fost agreată și susținută de managerul de la RAAL, iar pas cu pas am ajuns aici”, a declarat pentru Ziarul Financiar, Claudia Jude, medic de profesie, care deține și 10% din acțiunile RAAL Medical.

Foto: Ziarul Finaciar

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. E o idee minunata,asa poate si sigur va fi asa ..se vor salva vieti ,mi ar fi placut sa fi iesit aceasta idee acum un an jumate,atunci s a pierdut un om bun in fabrica RAAL..din motivul asteptarii unor consultatii care au venit prea tarziuVidican Danut…Dumnezeu sa l odihneasca in pace!
    …..

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...

TAPAS LEMON s-a mutat pe Pietonal! Are și mai multe specialități din bucătăria spaniolă

Tapas Lemon – locul cu delicii din bucătăria spaniolă deschis de Carolina la Bistrița – s-a mutat în centru, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, ca să fie mai aproape de toți cei care adoră mâncarea spaniolă. Acum au la dispoziție un meniu și mai bogat, evident, tot de inspirație spaniolă!