6.3 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 1, 2023

URS la Cușma: Populația, avertizată prin Ro-Alert și păzită de jandarmi

Seară tensionată pentru localnicii din Cușma. Ursul a intrat din nou în localitate. oamenii au fost avertizați prin Ro- Alert. Au fost trimiși inclusiv jandarmii în apărare.

Telefoanele localnicilor din Cușma au sunat aseară pentru a-i avertiza! prin sistemul Ro-Alert au fost sfătuiți să stea în casă, în localitate intrând din nou ursul.

Aceasta este a doua oară când este folosit sistemul Ro-Alert în acest scop, în Cușma.

Mai mult, pentru a proteja populația, a fost trimis inclusiv echipaj de jandarmi.

Marți seara, prin Numărul Unic pentru Apeluri de Urgență 112, am fost informați despre existenta unui urs in apropierea gospodariilor din localitatea Cușma. La fața locului s-a deplasat un echipaj de Jandarmerie. Populația din zonă a fost alertată din Dispeceratul ISU B.-N. prin utilizarea aplicatiei Ro-Alert. Ursul nu a creat pagube. La fața locului se află, un echipaj de Poliție, reprezentanți ai DSV și reprezentanți ai Primăriei comunei Livezile. Se efectuează patrularea în zona indicată cu sisteme optice si acustice pornite” explică reprezentanții Jandarmeriei Bistrița.

După o oră și jumătate, ursul s-a retras în pădure.

ARTICOLE SIMILARE

Bistriteanul TV

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, disponibile la Rombat, Brutăria Presto și Fan Courier

Rombat Bistrița angajează operatori producție, electrician și inginer proiectare produse. Brutăria Presto are nevoie de o vânzătoare, iar FAN Courier caută personal în Bistrița. NOI locuri de muncă – disponibile și la IMP România, Leoni sau Nedeias Com din Budacu de Jos:

Mâine se deschide AmaZone Bistrița, primul magazin cu produse resigilate sau lichidări de stoc Amazon, din județ!

Peste 1.000 de produse, cu reduceri de 50 %, îi așteaptă mâine pe bistrițeni la AmaZone...

Un nou magazin ZOO Hobby, în Ștefan cel Mare, lângă Cotidian

Bistrițenii  din partea de sus a orașului au de acum un magazin destinat animăluțelor lor de...