12.4 C
Bistrița
miercuri, aprilie 29, 2026

VIDEO – Ministrul Mediului: Groapa de la Tărpiu e în legalitate! Îl felicit pe Ținteanu că nu a abdicat de la luptă!

Prezent la Bistrița, ministrul mediului a ținut să-l felicite pe „Ținteanu” că nu „a abdicat” din a aduce groapa de gunoi de la Tărpiu, în legalitate. Grațiela Gavrilescu a subliniat că dacă totul se făcea așa cum trebuie, lucrările la celula doi, începute doar acum o lună, ar fi fost gata de mult. Plus că vrea să demareze un program de ajutor de stat pentru firmele ce vor să facă reciclare.

Unul dintre lucrurile discutate la întâlnirile pe care ministrul mediului, Grațiela Gavrilescu, le-a avut în județ a fost și cel al gropii de gunoi de la Tărpiu.

Vreau să îl felicit pe domnul Ținteanu că nu a abdicat din această luptă de a aduce în legalitate, de a rezolva problema de la Tărpiu”, a spus ministrul în cadrul unei conferințe de presă.

Aceasta a mai subliniat faptul că județul nostru este unul dintre județele „care a luptat” pentru a avea un proiect de colectare selectivă finanțat pe bani europeni.

Mai mult, din 5 iunie va începe o campanie la nivel național de conștientizare a populației privind importanța colectării selective și modul în care se face această colectare.

Grațiela Gavrilescu a explicat că are în vedere demararea unui program de ajutor de stat pentru firmele care doresc să se dezvolte în domeniul reciclării.

Mai multe informații puteți afla în materialul video de mai jos:

[arve url=”https://youtu.be/X-V39HoU_Wk” /]

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...

Clinica ALTEO Bistrița: De la Reumatologie și Chirurgie Generală până la Cardiologie și Medicină Dentară

Cu o istorie de peste 30 de ani, Clinica ALTEO Bistrița este prima instituție medicală privată...

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos: