După ce au cucerit titlul de campioană și Cupa României, handbalistele Gloria Bistrița și staff-ul echipei au fost propuși pentru titlul de cetățeni de onoare ai județului. Astăzi, consilierii județeni au votat favorabil toate cele 32 de propuneri.
Echipa de handbal feminin Gloria bistrița a câștigat anul acesta titlul de campioană și Cupa României.
În urma acestei reușite, COnsiliul Județean a trimis un comunicat prin care anunța că jucătoarele și staff-ul vor fi propuși pentru titlul de cetățeni de onoare ai județului.
Handbalistele și stafful Gloriei Bistrița, propuși pentru titlul de „Cetățeni de Onoare”
Astăzi, consilierii județeni au avut pe masă cele 32 de proiecte pentru acordarea acestui titlu fiecăreia dintre jucătoare și fiecărui membru al staff-ului.
Așadar, începând de astăzi, sunt cetățeni de onoare ai județului:
- Lorena-Gabriela Ostase
- Paula Arcos Poveda
- Bianca-Maria Bazaliu
- Mădălina-Octavia Boca
- Yaroslava Burlachenko
- Maria-Iuliana Crăciun
- Renata Lais De Arruda
- Matilda Sofia Forsberg
- Asuka Fujita
- Maria Gutierrez Bermejo
- Kaba Gassama Cissokho
- Éva Kerekes
- Monika Anna Kobylinska
- Cristina Laslo
- Corina-Elena-Romina Lupei
- Larissa Nusser
- Ana-Maria Persecă
- Sonia-Mariana Seraficeanu
- Danila Patricia So Delgado Pinto
- Ana-Martina Stan
- Angela-Ștefania Stoica
- Ana-Daria Uhrec
- Aleksandra Anastazja Zimny
- Radu-Alexandru Moldovan
- Carlos Enrique Viver Arza
- Teruel Joaquin Soler
- Levente Szabó
- Dario Antonio Mata Bejar
- Lucian-Valentin Andreieș
- Adrian-Claudiu Rogozan
- Robert Florea
- Filip-Alexandru Chiuzan
Toate propunerile au trecut cu număr maxim e voturi.
Motivul propunerii fiecăruia, performanțele obținute și alte detalii, AICI.













