18.8 C
Bistrița
luni, iunie 22, 2026

Răscolitor: Scrisoarea unui băiat cu autism către colegii lui de liceu

Pare tot mai complicat – de la înălţimea priorităţilor noastre de oameni mari – să ne închipuim prin ce trece un copil în prima zi de şcoală.

Pare aproape inutil să ne mai aplecăm şi asupra unor asemenea mărunte / inutile griji… Care pentru un copil capătă poate proporţiile unui vulcan… Sau ale unui ocean învolburat.

Dar astăzi, între mii de copii emoţionaţi – am văzut destui prichindei plângând îngroziţi. Agăţându-se tulburaţi de braţele mamei. Sau pur şi simplu privind încordaţi şi înspăimântaţi în  jur…

Nici pentru cei mai mari dintre elevi nu poate fi prea diferit… Doar că ei învaţă, deja, să se ascundă, precum adulţii, în spatele unui comportament adecvat. Corespunzător…

Un elev de liceu din Bistriţa, însă, a reuşit să adune tot acest tumult de emoţii într-o emoţionantă şi plină de curaj scrisoare… Să sperăm că ea va ajunge, aşa cum merită, la fiecare dintre destinatari – colegi – profesori – viitori prieteni…

Salut, numele meu este Eduard (Eddy) şi sunt un pianist şi compozitor foarte talentat. Eu nu sunt chiar un băiat obişnuit. Eu am o personalitate mai sensibilă.

Eu am multe probleme. Câteodată mă gândesc la nişte lucruri care mă agită, astfel încât fac nişte mişcări necontrolate. Sau, fără să vreau, scot nişte sunete cam ciudate. Simt nevoia să mă mişc când mă gândesc la unele lucruri. DA! Am autism.

Eu sunt şi un gurmand, dar încerc să nu mai fiu. Eu studiez mult şi compun. Mie îmi place să cânt, să compun, să mă joc cu alţi copii / colegi. Să mă joc pe calculator. Să mă uit pe YouTube. Să fac scufundări şi să mă distrez la parcuri acvatice. Nu-mi place să am coşmaruri şi să mă cert sau să mă enervez. Adesea nu-mi plac schimbările.

Aş vrea să fim prieteni buni şi să ne ajutăm reciproc. Vă rog să mă înţelegeţi! Să fim buni unii cu alţii şi să AVEM 4 ANI DE LICEU MINUNAŢI !!!  

Despre Eddy Sălăgean – tânărul care a semnat scrisoarea, aţi mai citit în Bistriţeanul.ro şi cu alte ocazii: 

FOTO/VIDEO: Tulburătoare întâlnire, la Muzeul Județean. „Am autism și sunt uimitor…”

FOTO/VIDEO: Mi-e frică să nu mă arzi, dacă mă privești în ochi… Ție de ce ți-e frică…?

PREMIERĂ: Dudu, un copil cu autism, a compus coloana sonoră pentru filmul de promovare a Ținutului Contelui Dracula!

IMPRESIONANT: Compune fără profesor de la 7 ani! Ascultă ultima compoziție pentru pian și vioară a lui Eduard Sălăgean

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

City Retreat ”FRESH START – Cum să pui un nou început bun vieții tale”, în acest weekend, la Complexul Muzeal Bistrița – Năsăud

În acest weekend, Complexul Muzeal Bistrița – Năsăud va găzdui un eveniment aparte. City retreat-ul ”FRESH...

Transformă-ți curtea cu ARCSIM CONSTRUCT Bistrița: promoție de nerefuzat la dalele de pavaj Grandevilla!

Vreți să schimbați complet aspectul curții voastre? Ei bine, profesioniștii de la ARCSIM CONSTRUCT Bistrița sunt...

Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare, Grand Hotel Coroana angajează ospătar: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel COROANA angajează ospătar, Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la TeraSteel și Eurocompozite unde este nevoie de lăcătuși mecanici și muncitori.  Amicii Building angajează ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Oferta completă, mai jos: