2 C
Bistrița
miercuri, ianuarie 28, 2026

BISTRIȚA: Evenimente speciale, la Muzeul Județean! O veste bună, în sfârșit

O veste bună, în sfârșit, pentru iubitorii de muzică din Bistrița! Se anunță deschiderea stagiunii muzicale permanente-camerale și simfonice 2020-2021! Sunteți cu toții invitați la un prim concert extraordinar al grupului Sonoro. Intrarea este liberă, iar evenimentul are loc la Muzeul Județean, Nu este singura surpriză care vă așteaptă acolo!

Melomanii din Bistrița au toate motivele să se bucure. Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud are onoarea și plăcerea să anunțe deschiderea stagiunii muzicale permanente-camerale și simfonice 2020-2021!

Stagiunea muzicală va debuta la Bistrița printr-un concert extraordinar al grupului SoNoRo, luni 7 septembrie 2020, de la ora 19:00.

Concertul se desfășoară în curtea Muzeului Județean Bistrița, iar intrarea este gratuită.

Vă invităm în curtea acestui complex să ascultați lucrări Edward Elgar, Manuel de Falla, Ludwig van Beethoven, Stan Golestan, George Enescu, Gabriel Fauré, Camille Saint-Saëns și Maurice Ravel.

Intrarea este liberă dar vă așteptăm cu o rezervare prelabilă la [email protected] sau 0741.190.470”, anunță organizatorii. 

Soliștii SoNoRo care vor susține concertul de luni la Muzeul Județean sunt Răzvan Popovici (violă), Valentin Răduțiu (violoncel) și Alexandra Văduva (pian). 

SoNoRo Conac este un proiect inițiat de Asociația Sonoro, cu sprijinul partenerului principal BRD Groupe Societe Generale. Proiectul cultural este co-finanţat de AFCN (Administraţia Fondului Cultural Naţional).

Nu este singura surpriză care vă așteaptă la Muzeul Județean. Tot aici veți avea parte de o expoziție specială, marţi, 8 septembrie de la ora 18.oo, avem bucuria de a-l cunoaşte pe pictorul Eugen Raportoru, invitat la Bistriţa cu ocazia vernisării expoziţiei „Viaţa romilor contează. Viaţa fiecăruia contează”.

Tema centrală a tablourilor artistului este mahalaua bucureşteană: case dărăpănate, ziduri înclinate, garduri şi porţi înalte, ferestre întredeschise… 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: