-13.9 C
Bistrița
luni, ianuarie 19, 2026

Președintele României: Fără lockdown de Paști, dar cu starea de alertă prelungită! Plimbările nocturne- până la ora 22.00!

Președintele României a declarat ieri, într-o conferință de presă, că starea de alertă se va prelungi cu încă 30 de zile. Se ia în considerare ca intervalul nocturn în care NU e voie să se iasă din case DECÂT cu declarație pe propria răspundere să înceapă la ora 22.00. Klaus Iohannis a promis că NU vom avea lockdown de Paști.

În contextul creșterii numărului de cazuri pozitive de COVID la nivel național, președintele României a anunțat ieri, în cadrul unei conferințe de presă, că starea de alertă se va prelungi cu încă 30 de zile.

Astfel, din 14 martie, vom avea încă o lună de zile în care se păstrează măsurile aflate în vigoare și acum.

Totuși, Klaus Iohannis a anunțat că plimbările nocturne „libere” s-ar putea încheia la ora 22.00.

Atrag atenția că cifrele din ultima săptămână, privind evoluția pandemiei, sunt îngrijorătoare. Tendința de creștere este evidentă și ni se spune din toate părțile că presiunea pe secțiile ATI este foarte mare. Să nu irosim ceea ce am câștigat prin campania de vaccinare. Campanie care merge foarte bine: peste un milion de români vaccinați, numărul de doze administrate, dar și de centre, cresc de la o zi la alta. Până atunci – să nu ne înecăm la mal. Astfel, starea de alertă va fi prelungită. Restricțiile aflate în vigoare vor fi păstrate, dar circulația pe timp de noapte va fi restricționată mai devreme, probabil de la orele 22.00”, a declarat șeful Statului.

CARE sunt măsurile ce trebuie respectate citiți aici:

Hotarare CNSU nr. 16 din 10.03.2021 Anexa la HCNSU 16

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la RCB Electro, Sanovil și Îndemânarea Construct

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la IPROEB, FAN Courier, RCB Electro, Clinica Sanovil și Îndemânarea Construct. Arena by Casa EMA caută ajutor de bucătar, iar Fan Courier are nevoie de curieri și operatori recepție. Amicii Building angajează inginer instalații. Lista completă, mai jos: