3 C
Bistrița
vineri, decembrie 12, 2025

MIZERABILE – Așa au găsit inspectorii sanitar-veterinari centrele de colectare a laptelui și unitățile de procesare

Inspectorii sanitar-veterinari care au luat la puricat peste 100 de exploatații de vaci, peste 50 de centre de colectare a laptelui și peste 10 unități de procesare a laptelui au găsit mizerie, animale neîntreținute și fără documente legale, echipamente de protecție incomplete și substanțe de igienizare neconforme.

Preț de o lună inspectorii din cadrul DSVSA Bistrița-Năsăud au luat la puricat exploatații de vaci, centre de colectare  și prelucrare a laptelui. Rezultatele ne arată cum unii producători se joacă pur și simplu cu sănătatea consumatorilor produselor lor.

La exploatațiile comerciale și non-profesionale nu se respectă regulile privind igiena mulsului, animalele sunt cumpărate și vândute fără documente legale, nu sunt respectate condițiile de biosecuritate și nici cerințele de protecție și bunăstare a animalelor.

La centrele de colectare a laptelui inspectorii au găsit echipamente și spații neîntreținute corespunzător, neasigurarea apei calde pentru personal, echipamente de protecție sanitară incmplete sau substanțe de igienizare neconforme.

Aceleași probleme au fost găsite și la unitățile de procesare a laptelui: paviment, pereți și tavan neîntreținute corespunzător, igienă necorespunzătoare a spațiilor și echipamentelor de lucru.

Au fost aplicate 32 de amenzi, în valoare totală de 47.300 de lei. Cel mai mare cuantum de amenzi a fost în valoare de 16.000 de lei. Acestea au fost aplicate la centrele de colectare a laptelui.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...