-2.7 C
Bistrița
sâmbătă, ianuarie 31, 2026

A murit Philippe Coupé, belgianul care a transformat Malinul de lângă Beclean într-un colț de rai

Philippe Coupé – belgianul care a transformat Malinul de lângă Beclean într-un colț de rai – a murit în această dimineață. Anunțul a venit de la cei care coordonează Ermitaj Malin.

Cu mare tristețe și emoție vă anunțăm decesul lui Philippe Coupé, la ora 6:30 azi dimineață, în Tournai, Belgia.

Philippe a fost fondatorul Ermitaj Malin.

Pentru el, este o eliberare: boala Parkinson, de care suferea de mulți ani, devenise insuportabilă pentru el și greu de acceptat pentru cei apropiați.

Sufletul” lui trăia deja într-o altă lume…

Philippe a fost budist și îi dorim să-și găsească sufletul eliberat de corp într-o lume pașnică”, au anunțat cei de la Ermitaj Malin.

Philippe Coupé a venit în 1992 în România să predea la Facultatea de Litere a Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca. După  câţiva ani, s-a refugiat în satul Malin, la aproximativ 10 kilometri de Beclean. 

Din 1997, Philippe Coupé a organizat în Malin câteva tabere extraordinare, pentru iubitorii de natură, dar și sesiuni de meditaţie zen. Visa să pună aici bazele unei mănăstiri zen.

Tot aici a pus la punct o fermă de permacultură, unde plantele sunt îngrijite ca acum sute de ani. Fără chimicale şi fără utilaje sofisticate.

Philippe Coupé a numit acest loc „Ermitajul“ de la Malin. Un real muzeu, fără televizor, fără confortul de acasă. În schimb vibrând din plin a natură, simplitate și autentic… 

FOTO: Au regăsit în Bistrița-Năsăud tot ce Belgia nu le-a putut oferi. O zi la ferma ecologică din Malin

Sursă & Foto @ Ermitaj Malin

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: