19.7 C
Bistrița
luni, august 18, 2025

„Camionul de Crăciun” oprește și la noi: Războiul din Ucraina a afectat și județul Bistrița-Năsăud – susțin nemții!

Organizația „Die Johanniter” din Germania trimite „Camionul de Crăciun” și în Bistrița-Năsăud. „Ca țară vecină Ucrainei, România a fost afectată în mod deosebit de războiul din acest an…”, au explicat nemții.

Mii de copii așteaptă, în fiecare iarnă, Camionul de Crăciun. Organizația nemțească Die Johanniter aduce bucurie pe fețele micuților, în România fiind ajutați de cei de la Tășuleasa Social.

Și în anul acesta, „Camionul de Crăciun” îi va bucura pe copiii din județul nostru. Pe lângă Harghita și Cluj, nemții vor lăsa daruri și la cei mai puțin norocoși din Bistrița-Năsăud.

Motivul pentru care „Camionul de Crăciun” va poposi și în România este „efectul războiului din Ucraina”. Nemții apreciază ajutorul pe care România l-a arătat țării vecine. Totodată, recunoaște că majorarea prețurilor pune pe unii în dificultate.

Runda noastră de prezentare se oprește în România!

Ca țară vecină Ucrainei, România a fost afectată în mod deosebit de războiul din acest an. Pe de o parte, datorită primirii și aprovizionării familiilor fugite din Ucraina, pe de altă parte, bunurile vieții de zi cu zi s-au scumpit considerabil și în România.

Mai ales în mediul rural, sărăcia și singurătatea predomină în rândul vârstnicilor, în timp ce pentru generația tânără este dificil să acceseze educație și locuri de muncă. Asistența medicală este dificilă și în multe locuri.
Unde vom distribui mai exact? Distribuim coletele în județele Harghita, Bistrița-Năsăud și Cluj.
Partenerii noștri locali: De peste 20 de ani, lucrăm împreună în nordul României cu cel mai mare partener al nostru, asociația „Tășuleasa Social”. Asociația organizează multe proiecte sociale, pentru tineret și iubitorii de natură”, au scris aceștia pe Facebook.

Despre bucuria adusă de „Camionul de Crăciun” din anii trecuți puteți reciti aici:

Lecție de solidaritate: Asociația germană din spatele acțiunii „Camionul de Crăciun” pregătește „mastodonții” pentru Ucraina

Camionul de Crăciun Tășuleasa Social a ajuns în Raionul Glodeni din Republica Moldova

Pandemia n-a oprit Camionul de Crăciun! CUM se desfășoară cea mai mare acțiune de sărbători:

 

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Buna ziua sunt o mămică din satul petriș judetul bistrita Năsăud.
    Am o curiozitate în legătură cu camionul de Crăciun
    Oare nu vine și pe la noi s-ar bucura foarte tare copiii noștri!
    Mulțumesc frumos !

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Sergiana caută agent de vânzări în Bistrița, GB Instaplan angajează instalator, electrician, sudori

Sergiana caută un agent de vânzări în Bistrița-Năsăud, iar GB Instaplan angajează  instalator, electrician și muncitori necalificați în construcții. TeraSteel are nevoie de un stivuitorist priceput. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la RCB Electro, Rombis și IPROEB. Oferta completă, mai jos:

Fetelor, s-a DESCHIS Pronto Moda, în Viișoara! Calitate italiană, ținute casual sau rochii de seară, la super prețuri!

Un magazin extrem de colorat și vesel s-a deschis, exclusiv pentru doamne și domnișoare, în Viișoara!...

Respiră aer curat în mașina ta cu oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Vara aduce călătorii mai lungi și temperaturi mai ridicate, iar confortul la volan depinde direct de calitatea aerului pe care îl respiri. MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița îți oferă o ofertă specială pentru a te bucura de un climat perfect în automobilul tău, fără alergeni și mirosuri neplăcute.