16.8 C
Bistrița
luni, august 18, 2025

Adolescentul de pe Valea Bârgăului care a spulberat mai multe grupuri de copii cu camioneta părinților, în fața judecătorilor

Adolescentul de 16 ani care a spulberat, la începutul anului, cu camioneta părinților, mai multe persoane care circulau pe marginea drumului a fost trimis în judecată la finalul lunii trecute. Încadrarea faptelor sale îi poate aduce adolescentului cel puțin un deceniu de închisoare.

În 5 ianuarie, un adolescent de 16 ani de pe Valea Bârgăului care băuse bine, a luat camioneta părinților și a ieșit în drumul național 17, unde a cauzat nu mai puțin de trei accidente rutiere, soldate cu două decese. Mai multe despre acest subiect AICI.

În nici 5 minute, acesta a luat în plin mai multe grupuri de copii și tineri, care circulau pe marginea drumului, în Mureșenii și Tiha Bârgăului. Majoritatea mergeau la prieteni, cunoscuți și rude cu ultima colindă.

În urma impactului, o copilă de 16 ani a ajuns în stare foarte gravă la spital, decedând câteva ore mai târziu. La spital a ajuns și o femeie de 36 de ani care o însoțea, aceasta având parte de multiple fracturi. Cele două se întorceau spre casă de la o sală de rugăciuni, situată pe drumul național.

Adolescentul nici măcar nu a oprit pentru a vedea dacă victimele sale mai trăiesc, continuându-și drumul. Acesta a mai intrat cu camioneta în alte trei copile, de 10 și respectiv 11 ani. Toate cele trei au ajuns la spital, una dintre ele fiind transferată la o clinică de specialitate din Cluj-Napoca.

Nici după al doilea accident tânărul nu a oprit, cauzând un al treilea accident rutier. Ultima lovită a fost o copilă de 14 ani, chiar în fața bisericii din localitatea Mureșenii Bârgăului. Aceasta s-a stins, la spital, câteva zile mai târziu.

Dacă în prima fază Parchetul de pe lângă Judecătoria Bistrița a precizat că acuzațiile care i s-au adus adolescentului erau ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unui vehicul neînmatriculat și părăsirea locului accidentului, în cele din urmă încadrarea a fost mult mai dură.

Adolescentul este judecat pentru omor calificat, care îi poate aduce din start cel puțin un deceniu după gratii. Doar faptul că este minor îi mai poate reduce din pedeapsă.

Tânărul a fost trimis în judecată la finalul lunii trecute. Încă de la data producerii celor trei accidente, acesta este arestat prevenitiv.

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Fetelor, s-a DESCHIS Pronto Moda, în Viișoara! Calitate italiană, ținute casual sau rochii de seară, la super prețuri!

Un magazin extrem de colorat și vesel s-a deschis, exclusiv pentru doamne și domnișoare, în Viișoara!...

Respiră aer curat în mașina ta cu oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Vara aduce călătorii mai lungi și temperaturi mai ridicate, iar confortul la volan depinde direct de calitatea aerului pe care îl respiri. MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița îți oferă o ofertă specială pentru a te bucura de un climat perfect în automobilul tău, fără alergeni și mirosuri neplăcute.

Petrecere românească, cu muzică live și purceluș la proțap, vineri, la Restaurant Parc!

Restaurant Parc are o surpriză pentru bistrițenii care nu vor să stea acasă, vineri, de Sfânta...