14.7 C
Bistrița
duminică, iunie 14, 2026

FOTO: O bistrițeancă a fost la un pas să își piardă viața într-o biserică din Șieuț

O bistrițeancă de 60 de ani a fost la un pas să își piardă viață astăzi, într-o biserică din Șieuț. A salvat-o prezența de spirit a celor care o însoțeau. Aceștia au început manevrele de reuscitare înainte să ajungă echipajul medical.

Incidentul s-a produs în urmă cu puțin timp, într-o biserică din localitatea Șieuț. Unei bistrițence de 60 de ani i s-a făcut rău în lăcașul de cult. A  ieșit afară pentru a lua aer, însă s-a prăbușit inconștientă.

Cei care o însoțeau au anunțat incidentul la 112. Întrucât starea femeii era gravă au fost ghidați să îi aplice manevre de resuscitare, care i-au salvat practic viața.

„Echipajul B2 ajuns la fața locului, a continuat măsurile de resuscitare începute, la scurt timp pacienta prezentând reluarea funcțiilor vitale. În sprijin a fost alertat și trimis și echipajul C2, fiind contactat și elicopterul SMURD din Târgu Mureș”., a declarat managerul SAJ BN, Annabella Muszi.

Aceasta a fost mai apoi preluată de un elicopter SMURD și transportată la o clinică de cardiologie din Târgu Mureș.

„Acest caz este un bun exemplu pentru cât de importantă este acordarea primului ajutor de bază în primele minute de la pierderea conștienței și absența funcțiilor vitale. Începerea manevrelor de resuscitare cardio-respiratorie de către persoanele din anturaj crescând semnificativ șansele pacientului la viață.”, a completat managerul Serviciului de Ambulanță Județean.

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

4 COMENTARII

    • Buna ziua! Să ne fie rușine că ce?! sunt informațiile primite de la Serviciul de Ambulanță Județean, care a avut echipaj medical acolo. Noi dăm mai departe informațiile primite de la cei care intervin la fața locului.

  1. Că nu căutați să informați corect oamenii, ci să fiți primii care postează știrea. În ceea ce privește Serviciul de Ambulanță Judetean, pe pagina lor de Facebook nu se precizează locația, ci doar localitatea. O zi bună!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Magazinele RRS Eleganza Superiore: Costume pentru orice eveniment, buzunar sau stil, indiferent de vârstă

Domnilor, dacă aveți un eveniment sau trebuie să cumpărați un costum sau piese vestimentare pentru ținute...

GFT Delta Office Imobiliare Bistrița⁠: Cum aleg bistrițenii proprietățile cu cel mai mare potențial de creștere în 2026

Piața imobiliară din Bistrița continuă să fie una dintre cele mai dinamice din Transilvania. Cumpărătorii sunt tot mai atenți la informațiile pe care le primesc înainte de a lua o decizie. Potrivit platformei GFT Delta Office, oferta locală include sute de proprietăți actualizate constant, de la apartamente și case până la terenuri pentru dezvoltare.

TeraSteel angajează Stivuitorist pentru Departamentul Logistică: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Compania TeraSteel angajează stivuitorist, în departamentul de Logistică, Eurocompozite caută lăcătuși mecanici și muncitori. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building care caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Oferta completă, mai jos: