27.2 C
Bistrița
duminică, iulie 26, 2026

Iarna viitoare ne-ncălzim mai ieftin! Ce măsuri se iau pentru lemnele de foc:

Ministrul Ioan Deneș a declarat astăzi că se dorește luarea mai multor măsuri de ieftinire a lemnului de foc pentru cetățeni. Astfel, iarna viitoare ne vom încălzi… cu bani mai puțini.

Pentru sezonul rece 2018 – 2019, românii au folosind undeva la 8 milioane de metri cubi de lemn. Cu toate acestea, în depozitul Romsilva au mai rămas 800.000 de metri cubi de lemn.

Problema ar fi fost câteva „chichițe” legislative.

Totuși, pentru sezonul rece 2019 – 2020, autoritățile doresc să rezolve două mari probleme.

Intermediarii

Lemnul de foc pentru cetățeni este undeva la 200 – 300 de lei metrul cub. Când îl cumperi din depozit. Ei bine, intermediarul îl vinde undeva la 500 – 700 metrul ster de lemn. Asta în funcție de distanța de la depozit la cumpărător. Ne propunem să creăm posibilitatea ca cetățeanul să cumpere direct din depozit, cu transportul inclus. Astfel încât totul să fie făcut la vedere, cu chitanță și factură”, a declarat Ioan Deneș, ministrul Apelor și Pădurilor, prezent azi la Bistrița.

Prețul lemnului

O altă problemă pe care autoritățile vor să o rezolve este cea a prețului lemnului pentru foc. Astfel, se ia în considerare posibilitatea reducerii TVA-ului.

Ne gândim să reducem TVA-ul la o valoare de 9 la sută. Așa cum s-a redus TVA și la alte bunuri consumate de cetățeni, de exemplu la pâine, așa să reducem și aici”, a mai spus Deneș.

Ministrul bistrițean a mai punctat succint câteva proiecte avute în vizor:

  • plățile compensatorii pentru cei ce au proprietăți păduri din arii protejate – bani ce vor fi prinși în exercițiul bugetar 2021 – 2027
  • statut special pentru silvicultori, astfel încât atunci când sunt agresați, situația să fie tratată ca și un ultraj etc.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Schimbi bani luna aceasta? BSG Amanet & Exchange te premiază cu 1.000 de euro cash!

BSG Amanet & Exchange lansează cea de-a doua ediție a campaniei dedicată clienților care efectuează operațiuni...

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: