7.2 C
Bistrița
joi, aprilie 25, 2024

TAEKWONDO: Luiza Bindea a cucerit aurul la Dracula Open G2 București

Sportiva CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud de la secțiunea de taekwondo a obținut medalia de aur la Dracula Open G2 București. Celălalți sportivi ai Gloriei au pierdut cursa pentru podium.

Sportiva a câștigat medalia de aur la categoria de cadeți, 44 de kilograme. În prima luptă, Luiza a învins-o pe reprezentanta Moldovei câștigând primele două reprize, după care a trecut de o sportiva din Spania tot în primele două reprize iar în finala a învins reprezentanta Belgiei cu scorul de 2-1 pe reprize.

Mario Raul Filip Mureșanu a luptat la categoria juniori masculin, 55 de kilograme. Sportivul Gloriei a învins în primul meci un sportiv din Italia însă a pierdut meciul pentru medalie cu reprezentantul Olandei din competiție.

Cristian Mihai Bura a pierdut meciul de la categoria seniori masculin, 80 de kilograme împotriva unui sportiv din Ucraina și a ratat șansa de a continua în competiție.

Conform sportulbistrițean.ro, la competiție au participat peste 700 de sportivi, prezenți fiind și sportivi din Japonia și SUA.