17.1 C
Bistrița
duminică, august 30, 2026

O mare companie austriacă a întrerupt colaborarea cu un forestier din județ, când a costatat că aduce tocătură din Parcul Național

Compania austriacă Egger, care cumpăra tocătură de la Frasinul a anunțat că renunță la colaborarea cu forestierul din Bistrița-Năsăud, după ce a constatat că produsul cumpărat provine din Parcul Național „Munții Rodnei”, din bușteni viguroși și sănătoși.

Rumegușul rezultat în urma tocării buștenilor sănătoși din Parcul Național Munții Rodnei, potrivit dezvăluirilor asociației Agent Green a ajuns la filiala românească a companiei austriece Egger, cel mai mare producător de semifabricate din lemn.

În spatele acelui transport sunt practic trei firme, una a tăiat arborii, alta a tocat și alta a transportat. De transport s-au ocupat cei de la Frasinul, care ar fi dus tocătura la austriecii Egger.

Tocătura este cu atât mai valoroasă cu cât ajută firmele să obțină certificate verzi pentru cantitatea de biomasă pe care o ard în propriile centrale, plus că le scutește de plata energiei electrice. Certificatele verzi sunt documente care, culmea, atestă producerea de energie electrică din surse regenerabile: scoarță și resturi de copac.

În urma acestor investigații, preluate și de o televiziune străină și una națională, Egger România a declanșat o anchetă internă. Auditul a vizat colaborarea cu firma Frasinul pe 5 luni. Egger a confirmat neregulile semnalate de Pro TV în privința transportului de tocătură. Vinovat a fost scos Tuc Bagiu SRL, furnizorul firmei Frasinul.

„Auditul a identificat o neconformitate la sub-furnizorul SC TUC Bagiu SRL, care a emis un aviz necorespunzător. Conform declarației administratorului SC TUC Bagiu SRL, acesta recunoaște eroarea. În paralel, autoritățile competente investighează aceeași speță. Ca măsură de precauție, EGGER a suspendat livrările de materiale lemnoase ce nu au obligativitatea de a utiliza avize cu regim special însoțite de coduri unice Wood-Tracking, de la grupul de firme Frasinul”, au precizat cei de la Egger România, citați de Pro Tv.

Foto: Agent Green

Mai multe despre dezastrul din Parcul Național Munții Rodnei puteți citi aici:

VIDEO – IMAGINI ȘOCANTE! Cum arată Parcul Național Munții Rodnei sub amenințarea securii

REACȚII la dezastrul din Parcul Național: Un mare exploatator de lemn din județ, luat în vizor de Corpul de Control al Ministerului Apelor și Pădurilor

Frasinul SRL: Drept la replică

 

 

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Supercom angajează șoferi profesioniști. NOI locuri de muncă, la Electroplast, Clinica Sanovil, Amicii Building, GB Instaplan

Transmixt și Supercom angajează șoferi profesioniști. ELECTROPLAST caută Laborant, Mecanic utilaj și Operatori cabluri și toroane. Clinica Sanovil are nevoie de un asistent medical generalist și o infirmieră. Noi locuri de muncă - disponibile la Kreativ Metal, GB Instaplan, AOP Restaurant sau Clinica Physio Total. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița: AOP Restaurant angajează barman pentru grădina de vară

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița: Transmixt și Supercom angajează șoferi profesioniști. AOP Restaurant caută barman pentru grădina de vară. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră, iar la Kreativ Metal se caută lăcătuș. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Hotel Metropolis, Supercom, Clinica Sanovil. Se caută asistent medical, inginer proiectare, lăcătuș mecanic, maseur

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Supercom, unde este nevoie de șoferi profesioniști. Hotel Metropolis angajează personal. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră. Se fac angajări și la Kreativ Metal, Amicii Building, Eurocompozite sau INST NISTOR. Oferta completă, mai jos: