11.3 C
Bistrița
sâmbătă, martie 21, 2026

VIDEO: Educația pentru sănătate ar trebui să fie obligatorie, în toate școlile din România

Invitată la emisiunea Direct în Problemă, moderată la Bistriteanul.ro de Iulia Stupinean, deputatul Cristina Iurișniți a vorbit despre educația pentru sănătate, deocamdată opțională în școlile din România.

Prevenția trebuie să primeze, atunci când vine vorba de educația pentru sănătate! Lucrurile acestea trebuie învățate de copii la școală”, a subliniat Cristina Iurișniți.

Deputatul USR a mai amintit că în momentul de față, doar 10% dintre copiii români au acces la educație pentru sănătate în școli.

Legea a fost votată în 10 martie și a primit votul final în Camera Deputaților. Ar trebui să intre în vigoare din anul școlar viitor. „Am discutat și la Ministerul Educației ca să încercăm să facem niște lecții online, pe această temă. Sunt multe subiecte interesante care pot fi abordate în educația pentru sănătate. De la acordarea primului ajutor, igienă, nutriție sănătoasă sau stil de viață sănătos”, a mai punctat deputatul.  

Nu am avut acces la educație pentru sănătate sistematic, așa cum ar fi trebuit. A fost sporadic și din când în când. În toate țările europene, educația pentru sănătate este obligatorie. Numai la noi este opțională. Este inadmisibil ca ea să ajungă doar la 10% dintre copiii României…”, a conchis Cristina Iurișniți: 

[arve url=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbistriteanul.ro%2Fvideos%2F206525517452497%2F&show_text=0&width=560″ /]

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

În premieră în Bistrița-Năsăud, ROMBAT și Tabook lansează un proiect dedicat încurajării lecturii în rândul tinerilor

Tabook, o platformă dedicată promovării lecturii și dezvoltării educaționale, a lansat ieri la Bistrița, EduReads+. Este vorba de un proiect inovator în Bistrița-Năsăud, realizat cu sprijinul companiei ROMBAT. Inițiativa coordonată de scriitorul Dan Coman își propune să readucă lectura în centrul intereselor tinerilor, prin activități creative, interactive și adaptate generației actuale.

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos:  

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....