7.7 C
Bistrița
miercuri, noiembrie 26, 2025

FOTO/VIDEO – S-a trezit cu doi porci mistreți în grădină. Pățania unui bistrițean din Unirea

Un bistrițean care locuiește în cartierul aparținător Unirea a avut parte de o sperietură zdravănă, după ce s-a trezit cu doi porci mistreți în grădina casei sale. Pentru ca animalele să ajungă în habitatul lor natural a fost nevoie de o desfășurare de forțe și câteva ore bune.

Incidentul s-a produs în jurul orei 15:00. Localnicul din Unirea a încercat să alunge singur animalele, ajungând în cele din urmă să ceară ajutorul autorităților. La fața locului au intervenit Jandarmeria, SVSU Bistrița, Garda de Mediu, un medic veterinar de la Direcția Sanitar-Veterinară, un paznic al fondului de vânătoare Cușma, precum și un angajat al serviciului de ecarisaj al Primăriei Bistrița.

„Doi porci mistreți, un mascul și o femelă, au fost tranchilizați în grădina unei familii din Unirea. Au fost solicitați să intervină reprezentanți ai SVSU, Garda de Mediu, un paznic din fondul de vânătoare Cușma, un reprezentant pe linie de ecarisaj al Direcției de Servicii Publice. Jandarmii au izolat zona pentru siguranța locuitorilor. S-a intervenit de către specialistul pe linie de ecarisaj pentru tranchilizarea animalelor sălbatice. Acestea au fost transportate într-o zonă special destinată acestora, pe raza fondului forestier Cușma”, a declarat purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei, Georgeta Cășvan.

Operațiunea a durat câteva ore bune, timp în care animalele au fost tranchilizate și transportate în fondul de vânătoare, pentru a se putea trezi în mediul natural.

Alți doi mistreți, un adult și un pui, au fost zăriți ieri în cartierul Ghinda, aproape de liziera pădurii.

[arve url=”https://youtu.be/EC8O7QduAQ8″ /]

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

TINU House Art Bistrița: ACUM e momentul să-ți faci acoperișul sau gardul la cel mai bun preț!

Plănuiți să vă schimbați acoperișul sau gardul? Ei bine, TINU House Art Bistrița, showroom-ul inaugurat în...

Bucură-te din plin de sezonul rece, cu o Verificare de iarnă completă!

În sezonul rece, fiecare detaliu contează: temperatura scăzută, drumurile umede, gheața și zăpada cer un automobil pregătit și în stare tehnică optimă. Tocmai de aceea, MATEROM AUTOMOTIVE îți oferă Verificare de iarnă completă, indiferent de marcă, la prețuri accesibile...

Se fac angajări la CRAMA JELNA și Restaurant Arena by Casa EMA: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA caută ospătar cu experiență și cu suflet, iar restaurantul ALMARS angajează spălător vase și ajutor bucătar, Clinica Sanovil are nevoie de economist, jurist și psiholog. Restaurant Arena by Casa EMA angajează ospătar cu superputeri. NOI locuri de muncă, în Bistrița: