14.3 C
Bistrița
vineri, aprilie 26, 2024

FOTO/VIDEO: Ghinion. Extratereștrii au pierdut titlul de campioană regională la loteria penalty-urilor

Tensiuni, emoții, o galerie în delir și un meci incendiar – în ultima partidă a Campionatului Regional N-E la minifotbal, desfășurat în acest weekend la Bistrița. În prezența primarului Ovidiu Crețu, la festivitatea de premiere au fost onorate cu medalii, diplome și cupe, primele patru echipe ale competiției. Rămânem cu consolarea celui mai bun jucător al turneului – Sergiu Costin…

S-au întâlnit două echipe pentru care miza acestui joc era una de palmares: situarea pe locul 3 la Campionatul Regional N-E de la Bistrița. Calificate încă de aseară la turneul național de la Alba Iulia, echipele au intrat relaxate pe teren, conștiente că trebuie să ofere un spectacol fotbalistic pe măsura așteptărilor și, mai ales, să confirme potențialul tehnic și talentul înnăscut al jucătorilor, de care au dat dovadă în zilele competiției. Nici nu începuse bine partida că Fizeșan tâșnește nestingherit spre poarta adversă, întoarce un fundaș și înscrie pentru 1 – 0. RAAL este hotărâtă să câștige tot terenul advers, bistrițenii sunt hiperactivi, secționează chirurgical apărarea moldovenilor de la Festiv Bucium Piatra Neamț și, după o acțiune creată de Doru Conon, marchează al doilea gol prin Blaji. Din postura de formație locală, nu-și permite nici o greșeală, atacă în valuri, au ocazii de gol dar și ratări incredibile, și nu permit adversarilor să se desfășoare exagerat. Ca urmare, prima repriză se încheie fără să consemnăm vreun șut la poarta apărată de Gogu. Echilibrul se instalează la reluarea meciului, când partenerii de joc aleg varianta riscantă cu jucător de câmp în locul portarului, dar nu se menține decât până ce Conon pătrunde vertical, dereglează sistemul de apărare cu două driblinguri scurte urmate de o pasă spre același Blaji: 3 – 0. Meciul curge într-o singură direcție, soarele apăsător ne obligă să numărăm minutele, iar finalul ne bucură cu încă un gol meritat de Ghiță Negrea după o prelucrare de maestru a balonului reușită de Fizeșan. RAAL Bistrița – FESTIV BUCIUM Piatra Neamț / scor final 4 – 0 (2 – 0).

Finala mare s-a desfășurat între EXTRATEREȘTRII Bistrița și AUTO DRIVER Iași iar spre deosebire de finala mică, obiectivul acestei partide era dublu: câștigarea titlului de campioană regională, dar și calificarea în EMF Champions League. Din acest motiv, jucătorii ambelor echipe au fost vizibil tensionați, precauți încă de la începutul jocului, iar meciul de dimineață și căldura sufocantă a după-amiezii au scăzut și ele din animația și spectacolul prognozat pentru o finală. Primele minute nu ne-au spus nimic despre echipa care va învinge, sportivii nu și-au permit abuzuri fizice, arbitrii au ținut exemplar meciul în mână, iar tribunele au fremătat la fiecare atac prelungit al echipei locale. În componența Extratereștrilor au evoluat jucători cu experiență îndelungată în Liga I (Costin, Nalați, Chibulcutean), iar de partea cealaltă ieșenii au avut în lot campioni europeni la minifotbal.

Bistrițenii deschid scorul dintr-o lovitură de la 7 metri, acordată ca urmare a unui henț, prin Sergiu Costin și au șansa desprinderii trei minute mai târziu la o fază prelungită – însă mingea trece milimetric pe lângă bară. Echipa noastră se retrage în jumătatea proprie de teren și le permite astfel adversarilor să iasă la joc mai insistent și să atace poarta lui Pasztor. Tratată cu  neglijență, o lovitură liberă rapid executată se finalizează cu gol egalizator, iar din acest moment lucrurile se îndreaptă spre un final neașteptat. Se intră la pauză cu acest scor, iar din repriza a doua nu se mai poate reține decât șutul în  vinclu al lui Coșneac. Inevitabil, urmează loviturile de departajare: eroii noștri  le ratează pe primele două, iar Auto Drive le fructifică și câștigă titlul de campioană regională N-E la minifotbal. Scor final 1 – 3 (1 – 1)(1 – 1) d.p.

Rămânem cu consolarea celui mai bun jucător al turneului – Sergiu Costin, din echipa adversă portarul fiind declarat, la rândul său, cel mai bun goal-keeper.

În prezența primarului Ovidiu Crețu, la festivitatea de premiere au fost onorate cu medalii, diplome și cupe, primele patru echipe ale competiției: